Czwarta odsłona latających warsztatów z polifonii franko-flamandzkiej ze słynnego kodeksu Occo, pochodzącego z historycznej kaplicy cudu eucharystycznego w Amsterdamie, oraz oficjum chorałowego św. Tomasza ku czci Najświętszego Sakramentu. Celem cyklu jest przygotowanie grupy śpiewaków do wykonywania w przyszłości kompleksowego repertuaru ku czci Najświętszego Sakramentu – w Polsce oraz Amsterdamie. Można brać udział w jednych warsztatach, bez deklarowania się co do przyszłości. Poprzednie spotkania odbyły się w Krakowie (we współpracy z Fundacją Dominikański Ośrodek Liturgiczny) i w Poznaniu (we współpracy z Fundacją świętego Benedykta, w ramach festiwalu Katharsis).

A oto szerszy opis autorski Marcela Pérèsa (praktyczne informacje na dole):

Projekt „Kodeks Occo” ma na celu wdrożenie śpiewaków w odczytywanie piętnasto- i szesnastowiecznych rękopisów wielogłosowych w oryginalnym zapisie.

Znajomość tego zapisu jest kluczowa dla uchwycenia natury i wewnętrznej dynamiki konstrukcji dźwiękowych gotyku płomienistego. Ten system notacji odsłania jednocześnie wielość parametrów związanych z koncepcją, przekazem i funkcją muzyki, której jest znakiem.

W celu rzeczywistego pogłębienia znajomości notacji projekt będzie realizowany w dłuższym okresie. Na rok 2019 przewidzianych jest kilka spotkań. Umożliwi to praktyczne zaznajomienie się z tą notacją, konieczne do przywrócenia do życia skarbów wielogłosowych tamtej epoki, większej grupie śpiewaków.

Kodeks Occo to rękopis wykonany na początku XVI wieku w pracowni Piotra Alamiré, najznakomitszego kaligrafa tego okresu. Zawiera on liczne skarby polifonii franko-flamandzkiej XV wieku. Niektóre z nich są znane — zostały skomponowane przez wielkich śpiewaków tamtej epoki, takich jak Isaac, Mouton, Josquin des Prez; inne zaś są dziełem kompozytorów anonimowych.

Rękopis powstał na potrzeby amsterdamskiego kościoła Heilige Stede, służącego kultowi Najświętszego Sakramentu. Kościół ten został zbudowany w XIV wieku w miejscu cudu, który nastąpił na tym miejscu: Hostia wrzucona w ogień podniosła się z płomieni i pozostała tak w zawieszeniu przez wiele dni.

Cud ten miał wielki oddźwięk i Amsterdam stał się dzięki niemu miejscem kultu. Jeszcze dzisiaj, aby czcić pamięć tego wydarzenia, każdego roku w środku marca odbywa się w Amsterdamie wielka milcząca procesja, która rozpoczyna się o północy i gromadzi ok. 12 tysięcy osób.

Zgodnie z naszym planem grupa polskich śpiewaków, kiedy już będzie gotowa, włączy się w tę celebrację religijną, ożywiając w licznych kościołach Amsterdamu wielogłosowe skarby spisane w kodeksie Occo i oczekujące cicho na chwilę, w której powrócą do życia.

W ciągu roku odbędą się cztery spotkania: trzy sesje czwartkowo-niedzielne w styczniu, marcu i maju oraz jedna tygodniowa w sierpniu.

Na spotkaniach tych będziemy zgłębiać, w pierwszym roku, Missa Pange Lingua Josquina Desprez, Tantum ergo oraz introit Cibavit w wersji wielogłosowej anonimowego autora.

Zarazem będziemy studiować jednogłosowe oficjum ku czci Najświętszego Sakramentu autorstwa świętego Tomasza z Akwinu. Oficjum to, skomponowane niedługo po oficjalnym ogłoszeniu święta Bożego Ciała w 1264 r., stanowi bowiem muzyczne i teologiczne źródło nabożeństwa ku czci Najświętszego Sakramentu i w XV wieku stało się podstawą wspaniałych opracowań artystycznych. Kodeks Occo jest tego najważniejszym świadectwem.

Marcel Pérès

orientacyjny program:
Śpiewać będziemy w refektarzu dawnego klasztoru sióstr benedyktynek w Lubomierzu (pl. Kościelny 5) od środy 3 VII do niedzieli 7 VII po poludniu.

koszt: 350 zł
Prosimy o kontakt, jeśli dla kogoś cena stanowi problem — ważne jest dla nas, aby każdy, komu na tym zależy, mógł wziąć udział.
Jeśli zaś ktoś jest gotów nas wesprzeć dodatkową kwotą, będziemy bardzo wdzięczni, pomoże nam to utrzymać warsztaty i organizować kolejne wydarzenia.

nocleg:
– możliwy jest nocleg w klasztorze w cenie 35 zł za noc (prosimy o kontakt)
– jest też możliwość wynajęcia pokoju w samym Lubomierzu, nad pizzerią Norra, ok. 5 min. pieszo od klasztoru. Informacje i rezerwacja: 75 781 22 22

Ze zgłoszeniami oraz wszelkimi pytaniami proszę pisać na adres:
kontakt@dusza.org.pl
lub dzwonić pod numer:
783 783 611