Kurs przeznaczony zarówno dla osób zajmujących się śpiewem bizantyjskim, jak i dla tych, którzy dopiero pragną go odkryć, a także tych, którzy jeszcze nie odważyli się śpiewać. Nie trzeba znać nut.

Bizantyjskie ody ku czci Matki Bożej

Akatyst ku czci Bogurodzicy i mała paraklyza

Te nabożeństwa skierowane do Matki Bożej są klejnotami pobożności maryjnej liturgicznej tradycji bizantyjskiej.

Oficjum małej paraklyzy, lub błaganie do Bogurodzicy jest nabożeństwem, które w rycie bizantyjskim obchodzi się w pierwszej połowie sierpnia, przygotowując się do święta Zaśnięcia Matki Bożej. Jest to bardzo piękne i znane nabożeństwo. Początkowo było śpiewane w każdej potrzebie indywidualnej lub wspólnotowej, aby wybłagać u Dziewicy Maryi ratunek i opiekę.

Akatyst to chwalba skierowana do Bogurodzicy w podziękowaniu za ochronę Konsantynopola w VII wieku. Oficjum jest złożone z hymnu akatystu i z kanonu dziewięciu ód przypisywanych Józefowi Hymnografowi z IX wieku. Nabożeństwo akatystu śpiewane jest w rycie bizantyjskim w całości w piątą niedzielę Wielkiego Postu.

Dwuczęściowy koncert poprowadzi nas od błagania do chwalby, pozwalając nam usłyszeć poezje i litanie napisane dla Matki Bożej przez hymnografów Bizantyjskiego Wschodu w melodiach zaczerpniętych z Aleppo w Syrii.

o prowadzącym:
Frédéric Tavernier-Vellas poświęcił swoje badania śpiewowi sakralnemu Bizancjum. Wyształcił się pod okiem wielkich mistrzów, jak Maximos Fahmé z Aleppo w Syrii, lub zwłaszcza Lykourgos Angelopoulos, dyrektor chóru bizantyjskiego Grecji, z którym, między innymi, współpracował przy pisaniu książki Les Voix de Byzance (pol. “Głosy Bizancjum”, niewydane w Polsce). Uzyskał dyplom Konserwatorium Filiposa Nakasa w Atenach, jest także stałym członkiem Ensemble Organum pod kierownictwem Marcela Pérèsa. Wykonuje na całym świecie muzykę poważną i tradycyjną Grecji i Azji Mniejszej.

orientacyjny program:
Śpiewać będziemy w refektarzu dawnego klasztoru sióstr benedyktynek w Lubomierzu (pl. Kościelny 5)
7 XI: 18-20
8-10 XI: 9.30-12.30, 15-18
11 XI 9.30-12.30, o 16. koncert w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa w Lubomierzu

koszt: 350 zł
Prosimy o kontakt, jeśli dla kogoś cena stanowi problem, lub jeśli chce przyjechać tylko na część warsztatów — ważne jest dla nas, aby każdy, komu na tym zależy, mógł wziąć udział.
Jeśli zaś ktoś jest gotów nas wesprzeć dodatkową kwotą, będziemy bardzo wdzięczni, pomoże nam to utrzymać warsztaty i organizować kolejne wydarzenia.

nocleg:
– możliwy jest nocleg w klasztorze w cenie 30 zł za noc (chętnych prosimy o skontaktowanie się z nami)
– jest też możliwość wynajęcia pokoju w samym Lubomierzu, nad pizzerią Norra, ok. 5 min. pieszo od klasztoru. Informacje i rezerwacja: 75 781 22 22
– w bliskiej odległości od Lubomierza są liczne pensjonaty i agroturystyki.

Ze zgłoszeniami oraz wszelkimi pytaniami proszę pisać na adres:
kontakt@dusza.org.pl
lub dzwonić pod numer:
783 783 611