Warsztaty chorału starorzymskiego w Lubomierzu (dolnośląskie)
Prowadzący: Marcel Pérès

Chorał starorzymski
Aż do XIII wieku ten repertuar towarzyszył liturgiom pontyfikalnym odprawianym w bazylikach papieskich Rzymu. W XIV wieku, po przeniesieniu siedziby papieża do Awinionu, popadł on w zapomnienie. Odkryty na nowo na początku XX wieku, wciąż nie odzyskał należnego mu miejsca w świadomości ludzi Zachodu, ani też innych cywilizacji wywodzących się z tych samych, semickich i greckich, źródeł.
Chorał starorzymski umożliwia nam dostrzeżenie związku pomiędzy śpiewem Świątyni Jerozolimskiej i dziedzictwem muzyki greckiej. Pozwala także docenić skarby kantylacji koranicznej.
Poza bardzo ograniczonymi kręgami muzykologicznymi, repertuar ten pozostaje wciąż nieznany muzykom, klerowi i publiczności. Ukazuje on nam jednak najstarszą wersję muzyki grecko-łacińskiej późnego antyku i stanowi brakujące ogniwo między śpiewem bizantyjskim, koptyjskim, syryjskim, muzyką arabską i muzyką zachodnią.

orientacyjny program:
Śpiewać będziemy w refektarzu dawnego klasztoru sióstr benedyktynek w Lubomierzu (pl.
Kościelny 5).
początek warsztatów: czwartek 21 XI 16-18:30
piątek-sobota: 10-13, 15:30-18:30
niedziela: 10-12, Msza św. O 15:30

koszt: 300 zł
Prosimy o kontakt, jeśli dla kogoś cena stanowi problem — ważne jest dla nas, aby każdy, komu na tym zależy, mógł wziąć udział.
Jeśli zaś ktoś jest gotów nas wesprzeć dodatkową kwotą, będziemy bardzo wdzięczni, pomoże nam to utrzymać warsztaty i organizować kolejne wydarzenia.

nocleg:
– możliwy jest nocleg w klasztorze w cenie 30 zł za noc (chętnych prosimy o skontaktowanie się z nami)
– jest też możliwość wynajęcia pokoju w samym Lubomierzu, nad pizzerią Norra, ok. 5 min. pieszo od klasztoru. Informacje i rezerwacja: 75 781 22 22
– w bliskiej odległości od Lubomierza są liczne pensjonaty i agroturystyki.

Ze zgłoszeniami oraz wszelkimi pytaniami proszę pisać na adres:
julia.piwakowska@gmail.com
lub dzwonić pod numer:
783 783 611