Bizantyjskie ody ku czci Matki Bożej

11.11.2019, godz. 16
kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa w Lubomierzu

Akatyst ku czci Bogurodzicy i mała paraklyza: te nabożeństwa skierowane do Matki Bożej są klejnotami pobożności maryjnej liturgicznej tradycji bizantyjskiej.

Oficjum małej paraklyzy, lub błaganie do Bogurodzicy jest nabożeństwem, które w rycie bizantyjskim obchodzi się w pierwszej połowie sierpnia, przygotowując się do święta Zaśnięcia Matki Bożej. Jest to bardzo piękne i znane nabożeństwo. Początkowo było śpiewane w każdej potrzebie indywidualnej lub wspólnotowej, aby wybłagać u Dziewicy Maryi ratunek i opiekę.

Akatyst to chwalba skierowana do Bogurodzicy w podziękowaniu za ochronę Konstantynopola w VII wieku. Oficjum jest złożone z hymnu akatystu i z kanonu dziewięciu ód przypisywanych Józefowi Hymnografowi z IX wieku. Nabożeństwo akatystu śpiewane jest w rycie bizantyjskim w całości w piątą niedzielę Wielkiego Postu.

Dwuczęściowy koncert poprowadzi nas od błagania do chwalby, pozwalając nam usłyszeć poezje i litanie napisane dla Matki Bożej przez hymnografów Bizantyjskiego Wschodu w melodiach zaczerpniętych z Aleppo w Syrii.

Wstęp jest wolny, lecz jeśli ktoś zapragnie wesprzeć nasze działania, będziemy bardzo wdzięczni.

o prowadzącym:
Frédéric Tavernier-Vellas poświęcił swoje badania śpiewowi sakralnemu Bizancjum. Wyształcił się pod okiem wielkich mistrzów, jak Maximos Fahmé z Aleppo w Syrii, lub zwłaszcza Lykourgos Angelopoulos, dyrektor chóru bizantyjskiego Grecji, z którym, między innymi, współpracował przy pisaniu książki Les Voix de Byzance (pol. “Głosy Bizancjum”, niewydane w Polsce). Uzyskał dyplom Konserwatorium Filiposa Nakasa w Atenach, jest także stałym członkiem Ensemble Organum pod kierownictwem Marcela Pérèsa. Wykonuje na całym świecie muzykę poważną i tradycyjną Grecji i Azji Mniejszej.